Yamaç Paraşütü

Image
Image

ÖLÜDENİZ YAMAÇ PARAŞÜTÜ DENEYİMİ

Yamaç paraşütü dünyanın en iyi lokasyonlarından biri olarak kabul edilen Fethiye’nin Babadağ bölgesinden uçuş gerçekleştirilir.Hem yükselik hemde kendine özgün doğası ve manzarası ile beraber adrenalin tutkunlarının ilk seçeneğinden birisidir.Fethiye’nin Babadağ bölgesinde her yıl 200 binden fazla amatör ve ticari uçuşlar gerçekleştirilir.

TANDEM UÇUŞU İÇİN EĞİTİM ALMAM GEREKİR Mİ ?

Herhangi bir eğitim almanıza gerek yoktur. Uçuşta size eşlik edicek olan eğitmen pilot kalkış öncesi size nasıl hareket etmeniz gereken uçuş öncesi bilgilerini size aktaracaktır Aynı şekilde iniş ile ilgili yapmanız gerekenleri size aktarıcaktır. Deneyimli pilotlarımız hissedeceğiniz endişe,korku,heyecan bütün duyguları tahmin ediyor ve size uçuş öncesi ve uçuş esnasında mental olarak rahatlatmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

YAMAÇPARAŞÜTÜ YAPARKEN SİGORTA YAPILIYOR MU ?

Uçuş yapmaya karar verdiğinizde rezervasyon aşamasında sizden isim, soyisim, doğum yılı gibi temel bilgileriniz talep ediliyor ve tam kapsapsamlı poliçe ile uçuş sigortası yapılır. Uçuşa getirdiğiniz elektronik cihazlardan şirketimiz sorumluluk kabul etmez.

KALKIŞ PİSTLERİ NEREDE ?

Babadağın farklı açılardan ve farklı yüksekliklerden oluşan 5 ayrı kalkış alanı vardır bunlar 1200 mt 1700 mt. 1800 mt, 1900 mt ve 1965 mt dir .Rüzgar ve hava koşullarına göre kalkış alanları değişiklik gösterebilir.Kalkış alanı uçuş öncesi pilotlar tarafından belirlenir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ GÜVENLİ Mİ ?

Yamaç paraşütü extrem bir aktivitedir.Hava durumu,rüzgar yönü ve şiddetine göre risk oluşturabilir.Ancak Deyenimli pilotlarımız uygun hava koşullarını gözeterek uçuşa izin verilen saatlerde uçuşa başlamaktadır.

(ÖNEMLİ) Kalp hastalığı,epilepsi,tansiyon bozukluğu,panik atak,gebelik doktor tavsiyesine göre arz eden rahatsızlıklar uçuş öncesi mutlaka bildirilmesi gerekir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜNDE KİLO SINIRI

Uçuşlar maksimum güvende tutulur sigorta ve uçuş güvenliği için 15 kg alt limit 105 kg üst limit sınırı vardır. 100 kg üzeri misafirlerimiz için önceden bilgilendirilme yapılması gerekir ve hava şartlarına göre rezervasyon yapılır. Yamaç paraşütünün taşıma kapasitesi üretici firmalar tarafından belirlenir.Her yıl geçirgenlik ve dayanıklık testi yapılır.Test raporu olmayan paraşütlere uçuş izni verilmez.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPACAĞIM ZAMAN YANIMDA OLMASI GEREKENLER?

Yanınızda bulundurmanız gerekenler size rahatsızlık vermeyen mevsime uygun, rahat kıyafetler ve spor ayakkabı . Bazı kalkış pistlerimiz beton zemin bazıları küçük mucırlı taşlı olabiliyor kalkış anında yapacağımız koşu esnasında rahat hareket edebilmeniz ve güvenlik adına spor ayakkabı zorunludur. Sandalet veya terlik ile kalkış yapılamaz. Bir diğer önemli olan güneş gözlüğü yanınızda getirmeniz tavsiye olunur.

Yanınıza telefon, cüzdan, su gibi veya küçük çantalarınızı gibi eşyalarınızı alabilirsiniz beraber uçuş yapacağınız pilotunuza teslim edebilirsiniz. Uçuş gerçekleştikten sonra pilotunuzda teslim alabilirsiniz.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ KADIN PİLOTUNUZ VAR MI?

Eğer yamaç paraşütünü kadın eğitmen ile yapmak isterseniz böyle bir seçeneğimizde var diğer eğitmenlerle olduğu gibi onunla da keyifli bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ AYNI ANDA KAÇ KİŞİ İLE YAPILABİLİR?

Sadece siz ve pilotunuz olmak üzere maksimum 2 kişi yapılabilir. Fakat havada da sevdiklerinizden ayrı kalmak istemezseniz pilotlarınızla konuşup yakın zamanlarda kalkış planlayıp havada yan yana getirip beraber konuşabileceğiniz, duyabileceğiniz seviyelerde çok keyifli anıların kaydedilebildiği uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ TANDEM UÇUŞU NEDİR?

Yamaç paraşütün de iki kişi yapılan uçuşlara tandem uçuşu denmektedir. Tandem yamaçparaşütü yapılabilmesi için pilotun T2 tandem ticari sertifikasına sahip olması gerekir. Ölüdenizde uçuş gerçekleştiren bütün pilotlar bu sertifikaya sahiptir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ MALZEMELERİ GÜVENLİ MİDİR?

Yamaçparaşütü malzemeleri (ana kubbe, harnes ,yedek paraşüt, kask, karabinalar) uluslararası sertifikalara göre üretilir ve bu sertifikaya sahip olmayan malzemeler üretimi ve satışı yapılamaz. Ölüdeniz de yamaçparaşütü malzemeleri ve pilotun çalışabilmesi için gerekli olan evrakları denetleyen bir mekanizma vardır. Sezonda belirli zamanlarda malzemelerin kullanılabilirliğini belirleyen testler yapılır ve denetleyen birime teslim edilir. Pilotlarında hergün uçuş yaptığını ve canını bu malzemelere emanet ettiğini, uygun olmayan malzemelerle kendilerini riske atmayacağını ve siz de uçuş gerçekleştireceğiniz malzemelere gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz.

NASIL ULAŞIM SAĞLIYORUZ?

Rezervasyon aşamasında sizlere konum ile bildirdiğimiz toplanma noktasında , belirli uçuş saatlerimizde toplanıp, bizim araçlarımız ile sizleri alıp ortalama 30-35 dk süren babadağ tırmanışı sonrasında pistlerimize ulaşıyoruz.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ FOTOĞRAF VE VİDEO

Yamaç paraşütü uçuş esnasında 2 farklı kamera kullanılır. Yeşilin ve mavinin birleştiği manzaralardan farklı ve geniş açılardan ortalama 150 adet fotoğraf 5 adet 360 derece panoromik fotoğraf ve 4 adet video çekilir.Fotoğraf ve videolarınız uçuş gerçekleştikten sonra iniş alanında telefonunuza transfer edilir.Uçuşa gelmeden önce telefonunuzun yeterli depolama hafızasına sahip olduğunu kontrol etmenizi öneririz.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPMAK İÇİN EN UYGUN ZAMAN?

Yamaç paraşütü kışın yapılamaz gibi yanlış bir düşünce vardır fakat uygun hava koşullarında yılın dört mevsimi yapılabilir. Ülkemizde yaz turizmi daha ön planda olduğu için yaz sezonu kalabalık geçer ve hava sıcaklığından dolayı üşümeden daha keyifli uçuş yapılabildiği için genellikle yazın tercih edilir.En yoğun talebin olduğu zamanlar mayıs ve ekim ayları arasındadır.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPILAMADIĞI ZAMANLAR?

Yamaçparaşütü için belirli rüzgar limitleri vardır 30 km rüzgar üzeri şiddetli rüzgarlarda uçuş yapılamaz. Sağanak yağışta ve karda uçmak için tasarlanmamıştır ve uçuş yapılamaz . Yamaçparaşütü görüş olmadan uçuş yapılamayacağı için gece uçuşları da uygun değildir. Meteorolojinin ön gördüğü fırtına, yağmur, dolu gibi sert hava muhalefetlerinin olacağı saatlerde uçuş planlaması yapılmaz. Bulutlu günlerde uçuş yapılamaz diye yanlış bir kanı vardır fakat bulut durumuna göre havanın parçalı bulutlu olduğu görüşün açık ve net olduğu zamanlarda en keyifli bulutların arasında dolaştığımız uçuşlar gerçekleştirilir. Tamamen görüşün kapalı olduğu bulutlu havalarda uçuş yapılması yasaktır.

ENGELLİLER YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPABİLİR Mİ ?

Engel durumunuz hareket kabiliyetindeyse eğer rezervasyon aşamasında bilgilendirme yaparsanız ortak bir ekip çalışması ile duruma göre kalkış ve iniş planlaması yapılarak uçuş gerçekleştirilebilir. Önceden bilgilendirilmesi önerilir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPILIRKEN GÜNÜN EN GÜZEL SAATİ NE ZAMANDIR ?

Uçuş planlaması yapılırken gün doğumu ve gün batımı saatlerine göre sezonda uçuş saatlerinde değişiklik yapılabiliyor. Genel olarak günde 5 kere uçuş planlaması yapılır (örn: 08:00,10:00,12:00,14:00,16.00) her 2 saatte bir planlama yapılır. Günün her saati uçmanın keyfi başkadır. Sabah uçuşu keyfi başka iken sunset uçuşunda gün batımı yaparak uçuş yapmanın keyfi başkadır. Günün her saatinde yapılacak uçuştan keyif alacağınızı garanti ederiz ama daha önce sabah uçuşu yaptıysanız ikinci uçuşunuzu sunset uçuşunda yapmanızı önerebiliriz.

Image

Image

Adres

Ölüdeniz, Denizpark Caddesi No:3/C - Fethiye / Muğla

Telefon

+90 850 441 61 48

E-posta

info@airflowtravels.com